Školy nám dajú určite do života veľa. Od základnej školy, až po vysokú školu nám odovzdávajú pedagógovia nespočetné množstvo informácii. Často aj nepotrebných. Ale našli sme zopár veci, ktoré nie sú bežné na väčšine škôl. Možno sa zopár škôl na Slovensku nájde, ktoré...
Školy nám dajú určite do života veľa. Od základnej školy, až po vysokú školu nám odovzdávajú pedagógovia nespočetné množstvo informácii. Často aj nepotrebných. Ale našli sme zopár veci, ktoré nie sú bežné na väčšine škôl. Možno sa zopár škôl na Slovensku nájde, ktoré vás veci uvedené nižšie naučia, ale myslíme si, že ich je šeredne málo.
Techniky rýchleho čítania
Ak budete čítať rýchlejšie ako ostatní, neznamená to, že ste génius, ani vám to nezaručí, že porozumiete aj knihám, ktorým ste doteraz nerozumeli, ale aj napriek tomu môže byť ovládanie techník rýchleho čítania užitočné. Techniky ako napríkladskimming, kde študent získava obraz o knihe skôr, ako sa pustí do bežného čítania, alebo clustering (od str. 85), pri ktorom zoskupujete slová, ktoré čítate, aby ste pochopili podstatu čítaného úryvku skôr, by pomohli určite študentom v časovej tiesni, ktorí sa zaoberajú písaním diplomovej práce.
Time Management
Kurzy time managementu sú väčšinou vyhradené pre vyššie manažérske pozície a často sa s nimi stretávame až v zrelom veku, kedy to nevyhnutne potrebujeme. Nechápeme prečo time management neučia na školách, kde by študenti už v rannom veku dostali informáciu, ako naložiť s časom, ako si ho usporiadať a aké návyky pestovať, aby sa študent mohol venovať učeniu, zábave aj rodine, či priateľom. Ak ovládate techniky time managementu, tak ste pri spracovaní záverečnej práce vo veľkej výhode oproti spolužiakom.
Schopnosť študovať
Ide o dosť špecifickú schopnosť. Vlastne by sa učilo, ako sa má učiť. Aj keď dnes už zavádzame programy aj na základných školách v zmysle čítania s porozumením, ale stále je to málo. Na školách by veľa žiakom pomohlo, ak by vedeli, ako si účinnejšie robiť poznámky a nepísať slová prednášajúceho doslovne. Aj prednášky typu ako si zapamätať, čo najjednoduchšie, od nejakého pedagóga, by v prvých ročníkoch VŠ pomohli. Tieto drobnosti by vám nesmierne pomohli pri získavaní poznatkov pre vašu diplomovú prácu.
Základné znalosti o peniazoch
Primárna náuka o financiách by mala začať už doma a prvými “školiteľmi” by mali byť rodičia. Nie každému sa pošťastí, že také základy už má. Preto by bolo možno vhodné zaradiť takýto predmet: Náuka o peniazoch. Nemáme na mysli základy ekonómie, či ekonomiky, ale napríklad učenie o rozpočtovaní vreckového, či zadĺženia a jednoducho vštiepiť základ – ušetriť viac ako minúť. Potom by napríklad nenastávali prípady, keď študent si na internáte nevystačí s tým, čo mu dali rodičia. Začne chodiť na brigády a škola ide bokom.
Vyjednávacie schopnosti
Či už si to niekto pripúšťa, alebo nie, ale v živote sa stretnete so situáciou, kedy budete musieť vyjednávať. Pri kúpe auta, pri zvýšení platu, alebo pri iných bežných situáciach je táto znalosť vyjednávať na nezaplatenie. Aj na vysokých školách študenti často vyjednávajú napr. pri bodoch za písomku, keď cítia krivdu a pri iných, mnohých ďalších situáciach.
Čo po škole?
V škole nás naučia veľa, ale nikde vás nenaučia, čo robiť, keď sa skončia slávnostné promócie. Náuka o uplatnení sa je tu teda na mieste. Semináre, či prednášky o tom, ako požiadať niekoho o pracovný pohovor, alebo ako postupovať pri hľadaní pracovnej pozície vám nepovie na škole nikto. Využitie portálu profesia.sk je potom využité len na “pol plynu”
Na záver ešte pridáme 11 pravidiel B. Gatesa, ktoré vás v škole nenaučia.