Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Štúdium na súkromnej vysokej: Je kvalitnejšie?

Štúdium na súkromnej vysokej verzus štátne univerzity.

Štúdium na súkromnej vysokej: Je kvalitnejšie?

Kam na vysokú, to je otázka. Zvažujete, že by ste to skúsili aj na jednej zo súkromných vysokých škôl u nás? Možno si nie ste celkom istí, ako sú na tom neštátne univerzity s kvalitou výučby či akú váhu má tu získaný diplom. Je pravda, že študovať na štátnej vysokej škole je stále výhodnejšie? My sme sa pokúsili nájsť odpovede na tieto otázky. Ale pokojne sa na nás obráťte aj s inými ťažkosťami.

Kvalita vysokých škôl na Slovensku

Na úvod je dobré povedať, že kvalita vysokých škôl vo všeobecnosti je u nás prinajmenšom kolísavá. A tak, hoci sú súkromné školy neraz obviňované z nižšej kvality výučby či protekčných študentov, pravda je taká, že toto dávno neplatí. Korupcia je totiž všade, vo verejnom, nedostatočne dotovanom školstve dvakrát tak a pokiaľ ide o kvalitu výučby, aj tu urobili súkromné vysoké veľké pokroky. Keďže disponujú dostatočnými zdrojmi, neraz si dovolia zaplatiť väčších odborníkov, lepšie vybavenie, a tak je v konečnom dôsledku štúdium na nich kvalitnejšie

Súkromné vysoké školy ako protiváha k štátnemu školstvu

Áno, pôvodne vznikli súkromné vysoké školy ako snaha o protiváhu k verejným školám, avšak pod vplyvom niekoľkých káuz dnes panuje názor, že na nich za peniaze vyštuduje doslova každý. A teda ich zavinením vraj klesá význam vysokoškolského diplomu.

Podľa odborníkov by preto pomohlo prísnejšie posudzovanie kvality jednotlivých vysokých škôl a zamestnávateľom by malo zasa viac záležať na tom, aké a kde získané vzdelanie majú absolventi, ktorých zamestnávajú. 

Súkromné vysoké - protekční študenti?

Skutočne platí, že za peniaze vyštuduje každý? Súkromné školy podobné obvinenia odmietajú. Tvrdia, že podliehajú rovnakej kontrole ako štátne vysoké školy. Ba dokonca sú hodnotení ešte prísnejšie, samotnými rodičmi aj budúcimi študentmi, keďže si za svoje štúdium musia zaplatiť. A teda očakávajú aj pridanú hodnotu štúdia. Nie je preto ničím výnimočným, že súkromné vysoké školy ponúkajú vyšší štandard ubytovania, rôznych mimoškolských aktivít aj samotného vyučovacieho procesu. Za všetky súkromné vysoké školy možno spomenúť jednu z najprestížnejších – Paneurópsku vysokú školu sídliacu v Bratislave, ktorá si za obdobie svojho pôsobenia vybudovala veľmi dobrú povesť a dnes patrí k vyhľadávaným a medzinárodne uznávaným vysokým školám, kde sa rozhodne oplatí študovať.

Tak čo, pomohli sme Vám pri rozhodovaní? Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa čohokoľvek, čo súvisí s vysokoškolským štúdiom, sme tu pre Vás.

Podobné články na blogu

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce
17.07.2019

Ako napísať dobrý záver bakalárskej práce

Máte už napísanú vašu bakalársku prácu, no neviete si dať rady s dokončením jej záveru? Prečítajte si náš článok s…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
25.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

V dnešnej dobe rozmáhajúcej sa komunálnej politiky sú komunálne témy záverečných vysokoškolských prác naozaj…

Čítať viac
Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?
14.06.2019

Ako správne pracovať s literárnymi zdrojmi v záverečnej práci?

Pomaly dopisujete vašu záverečnú prácu a neviete si dať rady s literárnymi zdrojmi? Pozrite sa na  naše užitočné tipy a poraďte si…

Čítať viac