Pracujeme v súlade s predpismi o GDPR

Vaše osobné údaje sú v bezpečí, zachádzame s Vašimi osobnými údajmi striktne v súlade s predpismi o ochrane osobných údajov. 

  Čítať viac

Vaše osobné údaje sú v bezpečí

Táto stránka využíva v rámci poskytovania služieb cookies. Pokračovaním v prezeraní stránky súhlasíte s ich používaním. Viac informácií vrátane informácií o ich odstránení a vypnutí nájdete TU

Prihlásiť

Štúdium na súkromnej vysokej: Je kvalitnejšie?

Štúdium na súkromnej vysokej verzus štátne univerzity.

Štúdium na súkromnej vysokej: Je kvalitnejšie?

Kam na vysokú, to je otázka. Zvažujete, že by ste to skúsili aj na jednej zo súkromných vysokých škôl u nás? Možno si nie ste celkom istí, ako sú na tom neštátne univerzity s kvalitou výučby či akú váhu má tu získaný diplom. Je pravda, že študovať na štátnej vysokej škole je stále výhodnejšie? My sme sa pokúsili nájsť odpovede na tieto otázky. Ale pokojne sa na nás obráťte aj s inými ťažkosťami.

Kvalita vysokých škôl na Slovensku

Na úvod je dobré povedať, že kvalita vysokých škôl vo všeobecnosti je u nás prinajmenšom kolísavá. A tak, hoci sú súkromné školy neraz obviňované z nižšej kvality výučby či protekčných študentov, pravda je taká, že toto dávno neplatí. Korupcia je totiž všade, vo verejnom, nedostatočne dotovanom školstve dvakrát tak a pokiaľ ide o kvalitu výučby, aj tu urobili súkromné vysoké veľké pokroky. Keďže disponujú dostatočnými zdrojmi, neraz si dovolia zaplatiť väčších odborníkov, lepšie vybavenie, a tak je v konečnom dôsledku štúdium na nich kvalitnejšie

Súkromné vysoké školy ako protiváha k štátnemu školstvu

Áno, pôvodne vznikli súkromné vysoké školy ako snaha o protiváhu k verejným školám, avšak pod vplyvom niekoľkých káuz dnes panuje názor, že na nich za peniaze vyštuduje doslova každý. A teda ich zavinením vraj klesá význam vysokoškolského diplomu.

Podľa odborníkov by preto pomohlo prísnejšie posudzovanie kvality jednotlivých vysokých škôl a zamestnávateľom by malo zasa viac záležať na tom, aké a kde získané vzdelanie majú absolventi, ktorých zamestnávajú. 

Súkromné vysoké - protekční študenti?

Skutočne platí, že za peniaze vyštuduje každý? Súkromné školy podobné obvinenia odmietajú. Tvrdia, že podliehajú rovnakej kontrole ako štátne vysoké školy. Ba dokonca sú hodnotení ešte prísnejšie, samotnými rodičmi aj budúcimi študentmi, keďže si za svoje štúdium musia zaplatiť. A teda očakávajú aj pridanú hodnotu štúdia. Nie je preto ničím výnimočným, že súkromné vysoké školy ponúkajú vyšší štandard ubytovania, rôznych mimoškolských aktivít aj samotného vyučovacieho procesu. Za všetky súkromné vysoké školy možno spomenúť jednu z najprestížnejších – Paneurópsku vysokú školu sídliacu v Bratislave, ktorá si za obdobie svojho pôsobenia vybudovala veľmi dobrú povesť a dnes patrí k vyhľadávaným a medzinárodne uznávaným vysokým školám, kde sa rozhodne oplatí študovať.

Tak čo, pomohli sme Vám pri rozhodovaní? Ak máte ďalšie otázky týkajúce sa čohokoľvek, čo súvisí s vysokoškolským štúdiom, sme tu pre Vás.

Podobné články na blogu

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?
21.08.2019

Vedecké odbory – ktoré profesie by potrebovali viac mladých absolventov?

V niektorých pracovných odvetviach chýba viac absolventov ako v tých iných. Ak si ešte len vyberáte vysokú školu alebo ste v jednej…

Čítať viac
Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce
08.08.2019

Týchto 5 vecí študenti zabúdajú zapracovať do záverečnej práce

Záverečná práca je komplexný projekt, ktorý obsahuje stovky rôznych dôležitých častí. Na niektoré z nich študenti zabú…

Čítať viac
Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce
02.08.2019

Čomu sa vyhnúť pri písaní záverečnej práce

Do každej záverečnej práce by ste nemali dávať určité veci, ktoré v odborných publikáciách (akou bude aj vaša záverečná pr…

Čítať viac